Skip to content

803 Sip St(Unit C0204)Union City, NJ 07087

Built 2005

Last Sale Price
$327,221
Last Sale Date
May 18, 2006

Property Information

Block172
Lot30
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage943
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
41%
Improvement Value:$237,500
59%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006-29.0%
2024$9,870+4.3%
2023$9,462+1.2%
2022$9,351+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$327,221
DeedBook 7902, Page 275

Property Sale

Sale
$327,221

From:

To:

Sq Ft943DeedBook 7902, Page 275NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/25/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005