Skip to content

827 Sip StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2013

Property Information

Block172
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,857
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,600
46%
Improvement Value:$300,400
54%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679-17.5%
2024$10,516+4.3%
2023$10,081+1.2%
2022$9,963+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903