Skip to content

716 Sip StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block174
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,400
45%
Improvement Value:$417,500
55%
Total Assessment$757,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,856-10.5%
2024$13,246+4.3%
2023$12,698+1.2%
2022$12,550+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft2,392DeedBook 9944, Page 253Recorded11/20/2025

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 7812, Page 10Recorded2/6/2006

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5955, Page 89

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5610, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1900