Skip to content

201 19th StUnion City, NJ 07087

Industrial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 9, 1995

Property Information

Block176
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-IND-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
62%
Improvement Value:$361,700
38%
Total Assessment$946,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,523-34.9%
2024$25,370+4.1%
2023$24,371+1.2%
2022$24,093+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4870, Page 219