Skip to content

1601 Manhattan Ave(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 2020

Last Sale Price
$733,005
Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block180
Lot18
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA-1PS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,593+89.2%
2024$1,899-87.8%
2023$15,538+0.0%
2022$15,538
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$733,005

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 9818, Page 728NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded4/29/2024

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 9602, Page 717NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020