Skip to content

1306 Manhattan AveUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block185
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
40%
Improvement Value:$734,400
60%
Total Assessment$1,214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,662-3.4%
2024$24,489+4.3%
2023$23,476+1.2%
2022$23,202+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913