Skip to content

804 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block186
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,800
41%
Improvement Value:$475,600
59%
Total Assessment$799,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,958-29.9%
2024$18,490+4.1%
2023$17,761+1.2%
2022$17,559+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 9867, Page 824Recorded12/18/2024

Property Sale

Sale
$687,000

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 9336, Page 947NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5496, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1898