Skip to content

710 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 7, 2013

Property Information

Block186
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,407
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,100
53%
Improvement Value:$309,700
47%
Total Assessment$661,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,251+52.1%
2024$6,738-47.8%
2023$12,912+1.2%
2022$12,761+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,407DeedBook 8898, Page 407Recorded3/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1913