Skip to content

816 Palisade Ave(Unit C003)Union City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block186
Lot22
QualifierC003
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
65%
Improvement Value:$90,800
35%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640-13.8%
2024$5,382+4.1%
2023$5,170+1.2%
2022$5,111+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5695, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1913