Skip to content

1010 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 1994

Property Information

Block186
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-2U-H-GX
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,100
36%
Improvement Value:$888,700
64%
Total Assessment$1,379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,450+6.9%
2024$20,059+4.3%
2023$19,229+1.2%
2022$19,005+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924