Skip to content

305 Manhattan Ave(Unit C0301)Union City, NJ 07087

Built 2004

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block190
Lot10
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description3BR-STORAGE
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,352
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,300
27%
Improvement Value:$684,200
73%
Total Assessment$937,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,931+159.7%
2024$6,519+4.1%
2023$6,262+0.0%
2022$6,262
Property History

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 7342, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2004