Skip to content

302 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2003

Property Information

Block190
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,300
64%
Improvement Value:$220,100
36%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,444-23.6%
2024$12,356+4.3%
2023$11,845+1.2%
2022$11,707-1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898