Skip to content

1120 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block186
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,800
54%
Improvement Value:$313,300
46%
Total Assessment$681,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,547+6.1%
2024$9,944+4.3%
2023$9,533+1.2%
2022$9,422+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5247, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1898