Skip to content

309 Manhattan Ave(Unit C0201)Union City, NJ 07087

Built 2001

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block190
Lot8
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage31.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,100
39%
Improvement Value:$313,800
61%
Total Assessment$512,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,979-38.2%
2024$12,916+4.1%
2023$12,407+0.0%
2022$12,407
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 9229, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 2001