Skip to content

527-29 34th St(Unit C0306)Union City, NJ 07087

Built 1918

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 20, 1996

Property Information

Block193
Lot38.02
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage644
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,100
66%
Improvement Value:$76,100
34%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,912+87.1%
2024$2,091+4.1%
2023$2,009+0.0%
2022$2,009
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5003, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1918