Skip to content

222-224 48th St(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block281
Lot10
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR W/PATIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
48%
Improvement Value:$141,000
52%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,555+20.4%
2024$3,783+4.1%
2023$3,633+0.0%
2022$3,633
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 9895, Page 865Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 7655, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1910