Skip to content

3200 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$5,200,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block194
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$774,000
64%
Improvement Value:$435,300
36%
Total Assessment$1,209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,106-13.7%
2024$24,463+4.1%
2023$23,499+1.2%
2022$23,232+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$5,200,000

From:

To:

DeedBook 9459, Page 348NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded12/30/2019

Property Sale

Sale
$2,350,000

From:

To:

DeedBook 7939, Page 68Recorded7/10/2006