Skip to content

313 33rd StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block195
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
54%
Improvement Value:$225,400
46%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,707-19.7%
2024$9,603+4.3%
2023$9,206+1.2%
2022$9,098+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 8731, Page 245Recorded5/12/2010

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5710, Page 200

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5390, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1903