Skip to content

315 33rd StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jan 9, 2026

Property Information

Block195
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U/1F-1U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,278
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,200
37%
Improvement Value:$568,700
63%
Total Assessment$902,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,336-12.3%
2024$18,636+4.1%
2023$17,901+1.2%
2022$17,698+66.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft3,278DeedBook 9963, Page 545Recorded2/12/2026

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 7898, Page 119Recorded5/22/2006

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 7782, Page 174Recorded1/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1898