Skip to content

120 32nd St(Unit C0007)Union City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block197
Lot15
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
59%
Improvement Value:$66,600
41%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,471-23.5%
2024$3,228+4.3%
2023$3,095+0.0%
2022$3,095
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 9313, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1966