Skip to content

120 32nd St(Unit C0008)Union City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block197
Lot15
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
59%
Improvement Value:$66,600
41%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,857+23.9%
2024$2,306+4.1%
2023$2,216+0.0%
2022$2,216
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 9204, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1966