Skip to content

133 33rd St(Unit C0013)Union City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Aug 12, 2003

Property Information

Block197
Lot44
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage572
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
49%
Improvement Value:$112,500
51%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,899+33.5%
2024$2,921+4.1%
2023$2,806+0.0%
2022$2,806
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 7154, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1966