Skip to content

133 33rd St(Unit C0221)Union City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block197
Lot44
QualifierC0221
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR+PK#11
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage554
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
49%
Improvement Value:$109,900
51%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,281+16.3%
2024$2,820+4.3%
2023$2,703+0.0%
2022$2,703
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 9127, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1966