Skip to content

505 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1918
Other Exempt

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block19
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,735
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$10,519-2.3%
2006$10,767+1.4%
2005$10,616-1.5%
2004$10,772-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft3,735DeedBook 7460, Page 131NU CodeGovernment (15)Recorded2/5/2005

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5066, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1918