Skip to content

514-16 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2008

Property Information

Block19
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage5,712
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
39%
Improvement Value:$750,500
61%
Total Assessment$1,230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,390+8.3%
2024$28,061-5.0%
2023$29,540+1.2%
2022$29,204+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900