Skip to content

3315 Pleasant Ave(Unit C0005)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$141,450
Last Sale Date
Mar 25, 2004

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR-BSMT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage615
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,900
58%
Improvement Value:$116,900
42%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,650-23.9%
2024$4,794+4.3%
2023$4,596+1.2%
2022$4,542+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$141,450
DeedBook 7279, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1930