Skip to content

3315 Pleasant Ave(Unit C0523)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 3, 2013

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0523
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage615
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,900
52%
Improvement Value:$144,200
48%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,596-27.3%
2024$6,320+4.1%
2023$6,070+1.2%
2022$6,001+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft615DeedBook 8930, Page 689NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930