Skip to content

3315-3319 Pleasant AveUnion City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR-BSMT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage682
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,200
58%
Improvement Value:$126,400
42%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,993-2.7%
2024$4,104+4.3%
2023$3,934+1.2%
2022$3,888+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft682DeedBook 9716, Page 767Recorded7/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930