Skip to content

135-37 40th St(Unit C0105)Union City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block233
Lot22
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage679
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
50%
Improvement Value:$103,900
50%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,095+13.7%
2024$2,722+4.1%
2023$2,614+0.0%
2022$2,614
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9550, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1923