Skip to content

3315 Pleasant Ave(Unit C0007)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 22, 2004

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR-BSMT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
58%
Improvement Value:$130,400
42%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,145+8.5%
2024$3,822+4.3%
2023$3,664+1.2%
2022$3,621+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 7454, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1930