Skip to content

3315-19 Pleasant Ave(Unit C0407)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
58%
Improvement Value:$132,000
42%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,816-13.0%
2024$5,535+4.1%
2023$5,317+1.2%
2022$5,257+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft710DeedBook 7315, Page 214Recorded7/7/2004

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 5943, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1930