Skip to content

3315 Pleasant Ave(Unit C0221)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0221
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage548
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,900
55%
Improvement Value:$113,800
45%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,357-8.6%
2024$3,673+4.3%
2023$3,521+1.2%
2022$3,480+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft548DeedBook 9078, Page 598NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft548DeedBook 7613, Page 316Recorded7/13/2005

Property Built

Built

Year Built: 1930