Skip to content

3312 Hudson Ave(Unit C0403)Union City, NJ 07087

Built 2009

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block202
Lot5
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
20%
Improvement Value:$553,100
80%
Total Assessment$687,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,181-5.6%
2024$11,840+4.1%
2023$11,373+0.0%
2022$11,373
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 9492, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 2009