Skip to content

3315-19 Pleasant Ave(Unit C0408)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Feb 27, 1991

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage550
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
54%
Improvement Value:$119,700
46%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,453-6.0%
2024$3,673+4.3%
2023$3,521+1.2%
2022$3,480+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 4379, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1930