Skip to content

3315-19 Pleasant Ave(Unit C0509)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$83,022
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0509
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage378
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
59%
Improvement Value:$67,800
41%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,194-17.4%
2024$2,657+4.3%
2023$2,547+1.2%
2022$2,517+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,022
DeedBook 5583, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1930