Skip to content

3312 Hudson Ave(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 2009

Last Sale Price
$592,500
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block202
Lot5
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
22%
Improvement Value:$395,600
78%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,814-14.7%
2024$9,158+4.3%
2023$8,779+0.0%
2022$8,779
Property History

Property Sale

Sale
$592,500

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 9852, Page 15NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/3/2024

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 9396, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 2009