Skip to content

3401 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block206
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,000
33%
Improvement Value:$692,200
67%
Total Assessment$1,030,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,979+29.9%
2024$13,838+4.1%
2023$13,293+1.2%
2022$13,142+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

DeedBook 9115, Page 843Recorded4/29/2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4490, Page 232