Skip to content

3405 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 30, 1992

Property Information

Block206
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-1CG-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
65%
Improvement Value:$247,100
35%
Total Assessment$702,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,254+1.8%
2024$12,039+4.1%
2023$11,565+1.2%
2022$11,433+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 45464, Page 296