Skip to content

108 34th StUnion City, NJ 07087

Built 1903
Apartment

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 18, 2012

Property Information

Block208
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
50%
Improvement Value:$472,000
50%
Total Assessment$952,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,408+24.0%
2024$14,842+4.3%
2023$14,228+1.2%
2022$14,062+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 8856, Page 427Recorded6/25/2012

Property Built

Built

Year Built: 1903