Skip to content

3406 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block208
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,100
46%
Improvement Value:$291,000
54%
Total Assessment$540,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,431-1.9%
2024$8,594+4.3%
2023$8,238+1.2%
2022$8,142+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913