Skip to content

119 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Date
Apr 30, 1992

Property Information

Block208
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,800
39%
Improvement Value:$450,100
61%
Total Assessment$737,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,350+9.9%
2024$12,147+4.1%
2023$11,668+1.2%
2022$11,536+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4495, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1903