Skip to content

3510 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 2016

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block210
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-2U-2CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,800
29%
Improvement Value:$617,300
71%
Total Assessment$864,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,562-29.4%
2024$19,206+0.5%
2023$19,112+1.2%
2022$18,895+247.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 8985, Page 719Recorded7/29/2014

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 7424, Page 74Recorded12/21/2004

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5125, Page 20