Skip to content

100-08 35th St(Unit C0206)Union City, NJ 07087

Built 1965

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block212
Lot21
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,600
55%
Improvement Value:$111,700
45%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,424+46.8%
2024$3,014+4.1%
2023$2,895+0.0%
2022$2,895
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 9354, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1965