Skip to content

132 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1873

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 11, 2001

Property Information

Block212
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
52%
Improvement Value:$378,000
48%
Total Assessment$788,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,079+0.5%
2024$12,022+0.5%
2023$11,964+1.2%
2022$11,828+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5758, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1873