Skip to content

200 36th StUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block216
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,625
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
32%
Improvement Value:$536,600
68%
Total Assessment$786,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,729-1.6%
2024$13,946+4.1%
2023$13,396+1.2%
2022$13,244+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft3,625DeedBook 9049, Page 75Recorded7/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4928, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1930