Skip to content

4317-19 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block254
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-OFF-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,686
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,000
54%
Improvement Value:$497,500
46%
Total Assessment$1,073,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,735-21.7%
2024$23,933+4.1%
2023$22,990+1.2%
2022$22,728+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

Sq Ft3,686DeedBook 7194, Page 62Recorded1/14/2004

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5499, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1930