Skip to content

528 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Apr 10, 1994

Property Information

Block219
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,200
46%
Improvement Value:$340,400
54%
Total Assessment$626,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,797+3.0%
2024$9,514+4.3%
2023$9,120+1.2%
2022$9,014+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4715, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1700