Skip to content

538 37th StUnion City, NJ 07087

Built 2009

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 9, 2017

Property Information

Block219
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class47
Description2S-3U-H
Dwellings3
ZoningR
Sq Footage2,058
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
33%
Improvement Value:$550,600
67%
Total Assessment$818,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,845+1.6%
2024$14,607+4.1%
2023$14,032+1.2%
2022$13,872+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9185, Page 747Recorded3/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

DeedBook 8353, Page 301NU CodeAffiliated entity (3)Recorded10/17/2007