Skip to content

537 38th StUnion City, NJ 07087

Built 2014

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 16, 2003

Property Information

Block219
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-GARAGE
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,600
21%
Improvement Value:$1,160,200
79%
Total Assessment$1,461,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,992-17.6%
2024$27,903+4.3%
2023$26,749+1.2%
2022$26,437+389.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 7174, Page 225NU CodeAffiliated entity (3)Recorded12/3/2003