Skip to content

553 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block219
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
46%
Improvement Value:$351,800
54%
Total Assessment$649,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,742+19.3%
2024$9,841+4.1%
2023$9,453+5.0%
2022$9,000+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 9510, Page 837

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5933, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1898